Klasické VARY piktogram
*1862 †1942

Camillo Feller

karlovarský skladatel, evangelický pastor
v Karlových Varech 1893-1942

Camillo Feller

Známým skladatelem byl také evangelický pastor, který řídil karlovarskou evangelickou obec celé půlstoletí. Pocházel z Drážďan, kde se narodil 26. května 1862 v rodině řídícího učitele ústavu hluchoněmých. Oženil se, dvě dcery se mu narodily v jeho prvním působišti v Langenbachu ve Foitlandsku, druhé dvě děti již v Karlových Varech, kde působil od března 1893. Od roku 1899 byl konseniorem pro západní Čechy (což by se dalo přirovnat k funkci světícího biskupa v katolické církvi), od roku 1901 členem generálního synodu. Poté byl seniorát rozpuštěn a Feller se stal zástupcem superintendenta.

První, ještě nedokonalé skladby, složil v době studií, avšak záhy se vypracoval na výborného skladatele a do Karlových Varů přišel již jako známá osobnost. Již při svém nastoupení se karlovarskému publiku představil i jako hudebník, když si sám oddirigoval předehru ke své opeře David. Za svého dlouholetého působení v Karlových Varech složil množství dalších děl. Jejich úplný soupis až do roku 1932 podává známý karlovarský hudební teoretik Moritz Kaufmann v Deutsche Tageszeitung 15. května 1932. Za všechny uveďme alespoň tři zpěvy Indické baladyPíseň OdyseaZpěv divoženkyDechový kvartet F dur, melodram Dcera Inky a Slavnostní píseň Gustava Adolfa pro smíšený sbor. Karlovarské divadlo provedlo jeho operu Mateřská láska. Sestavil zpěvník evangelických písní, který pod názvem Deutsches Evangelische Gemeindegesangbuch für Deutsch-Böhmen byl vydán roku 1920 v Lipsku a v roce 1930 i v Karlových Varech. Psal rovněž hudební teoretická díla, zejména o církevní hudbě. Ostatně, lázeňské město mu poskytlo dostatek příležitosti uplatnit se i v této oblasti. Camillo Feller zemřel v roce 1942.

PhDr. Antonín Mařík

(Výňatek z upraveného textu referátu, předneseného 24. 11. 2013 na 23. Historickém semináři Karla Nejdla, konaném ve společenském sále Alžbětiných lázní v Karlových Varech)